Planul de implementare al Proiectului ISPA
Consiliul Local Timișoara a aprobat Planul de implementare al Proiectului ISPA “Reabilitarea tehnologiei de epurare a apelor uzate și modernizarea rețelei de canalizare în municipiul Timișoara-România”.

În momentul de față R.A. Apă și Canal „Aquatim” Timișoara derulează proiectul privind reabilitarea tehnologiei de epurare a apelor uzate și modernizarea rețelei de canalizare în orașul nostru. Bugetul alocat pentru acest proiect este de 48.080.000 euro, din care Comunitatea  Europeană, prin ISPA finanțează 71%, adică 34.136.800 euro, în timp ce restul fondurilor sunt asigurate printr-un împrumut BERD și din sursele proprii ale R.A. Apă și Canal Aquatim.
Data prevăzută pentru finalizarea lucrărilor cuprinse în acest proiect este luna decembrie a anului 2007.

Proiectul cuprinde trei componente majore, și anume:
1. Reabilitarea și extinderea  rețelei de canalizare în Timișoara;
2.  Reabilitarea tehnologiei de tratare la stația de epurare a municipiului Timisoara
3. Asistența tehnică pentru management și supervizare lucrări.

Ultima actualizare: 03.08.2020