Reamenajarea Parcului Poporului

Propunerea executivului Primăriei Timișoara privind modernizarea Parcului Poporului a fost avizată favorabil în plenul Consiliului Local, din data de 31 octombrie 2006.

Primăria Municipiului Timișoara a întocmit în cursul anului 2003 Studiul de Fezabilitate pentru „Reamenajarea Parcului Poporului”, din Timișoara. Reamenajarea parcului se justifică având în vedere că Parcul Poporului este cel mai vechi parc din Timișoara, iar ultima reamenajare a fost realizată în anul 1983. Pe parcursul celor 21 de ani, aleile din parc s-au distrus, iluminatul este insuficient, rondourile cu flori și grupurile de hortensii au dispărut, vegetația este îmbătrânită, gardul de împrejmuire este deteriorat (în unele zone fiind un real pericol de prăbușire), cascada cu bazinul de apă nu sunt finalizate.

Având în vedere faptul că finanțarea obiectivului se va face din bugetul local, executivul a propus Comisiilor de specialitate ale Consiliului Local Timișoara aprobarea Studiului de Fezabilitate „Reamenajarea Parcului Poporului”.

Despre parc

Parcul Poporului este cel mai vechi parc al Timișoarei, situat la limită estică a brâului de parcuri din jurul canalului Bega, spre cartierul Fabric. Extinderea Timișoarei în afara cetății și legătura mai fermă cu așezările din jurul cetății au loc la jumătatea secolului al XIX-lea. Astfel, în jurul anului 1858, guvernatorul Timișoarei, Cronin Cromberg, a dispus plantarea de arbori și realizarea într-o primă formă a parcului ce făcea legătura cu cartierul Fabric, în prezent Parcul Poporului. Denumirea sa, de-a lungul timpului a fost: Parcul Coronini, Stadt Parc, Regina Maria, Tineretului.