Bebelușii beneficiază de bani și după 1 iunie

Contravaloarea trusoului pentru nou-născuți va fi acordată și de acum înainte la Timișoara, cu toate că nu există încă norme metodologice de aplicare a Legii nr.482/2006.

Consilierii locali au adoptat, în ședința din luna mai, o hotărâre prin care contravaloarea în lei a trusoului pentru bebeluși va fi acordată și după 1 iunie 2007, pe o perioadă temporară, până la apariția normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 482/2006.

Fără norme metodologice

În termen de 90 zile de la apariția legii, ar fi trebuit emise norme me_todologice, lucru care nu s-a întâmplat până în prezent.

Prin Dispoziția Primarului nr. 887/01.03.2007, s-au delegat Direcției de Asistență Socială Comunitară Timișoara atribuțiile privind acordarea contravalorii trusoului pentru nou-născuți.

Până în prezent, Direcția de Asistență Socială Comunitară Timișoara a preluat cererile și a întocmit documentația pentru emiterea dispozițiilor primarului privind acordarea contravalorii trusoului pentru nou-născuți unui număr de 742 de solicitări. De asemenea, s-a plătit contravaloarea a 349 de trusouri pentru bebeluși.