Evidențierea zonelor de influență ale municipiului

A fost stabilit un număr de comune învecinate care se înscriu în aria de dezvoltare. Printr-o Hotărârea de Guvern de la sfârșitul lunii august pentru desemnarea polilor naționali de creștere în care se realizează cu prioritate investiții din programele cu finanțare comunitară și națională, Timișoara a fost numită ca pol național de creștere, alături de Brașov, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Iași și Ploiești.

În cazul polilor de creștere, în vederea accesării fondurilor este necesară elaborarea Planului Integrat de Dezvoltare Urbană (P.I.D.U.), cu evidențierea zonele de influență ale municipiului. S-a făcut o analiză riguroasă, în urma căreia  Primăria Municipiului Timișoara a identificat următoarele limite ale zonei de influență urbană și a formulat două propuneri, una restrânsă: Municipiul Timișoara plus 12 comune periurbane/comunități învecinate, limitrofe, din primul inel al orașului: Dumbrăvița, Ghiroda, Moșnița Nouă, Giroc, Șag, Sânmihaiu Român, Săcălaz, Dudeștii Noi, Sînandrei, Remetea Mare, Bucovăț și Giarmata, iar propunerea extinsă: Municipiul Timișoara plus15 comunități, adică cele 12 comune menționate la care se adaugă trei comune situate pe principalele căi de comunicație (autostrăzi) și coridoare economice (autostrăzi), respectiv comunele Becicherecu Mic, Orțișoara și Pișchia. Se mizează pe propunerea extinsă, cea a delimitării zonei de influență a polului național de creștere Timișoara, alcătuită din următoarele 15 comune: Dumbrăvița, Ghiroda, Moșnița Nouă, Giroc, Șag, Sânmihaiu Român, Săcălaz, Dudeștii Noi, Sînandrei, Remetea Mare, Bucovăț, Giarmata, Becicherecu Mic, Orțișoara și Pișchia. Pe baza acestor evidențieri vor accesa fonduri europene pentru drumuri, pentru transport integrat și alte utilități.

Ultima actualizare: 06.08.2020
Numar de afisari: 13851961