Teren pentru ecologizarea Begăi

Direcția Apelor Banat a primit 25 de hectare pentru  lucrările de decolmatare a Canalului.Consiliul Local al Municipiului Timișoara, întrunit în ședință extraordinară, a aprobat atribuirea unui teren de 25 de hectare către Direcția Apelor Banat. În Hotărârea de Guvern nr. 1247/13 septembrie 2006 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivelor de investiții cuprinse în proiectul "Apărarea împotriva inundațiilor în zona de sud-vest a României”, derulat prin Ministerul Mediului și Gospodăririi Apelor se află și proiectul: ,,Ecologizare canal Bega pe sectorul Timișoara - frontiera, județul Timiș”. Finanțarea se face dintr-un credit acordat de Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei și de la bugetul de stat. Direcția Apelor Banat a început lucrările de ecologizare și decolmatare a canalului Bega pe o distanță de 20 de kilometri cu scopul reducerii riscului producerii de inundații.

În prima fază, canalul Bega va fi adâncit cu 70 până la 150 de centimetri, iar in cea de-a doua etapă a proiectului, pentru care nu există deocamdată finanțare, canalul va fi adâncit cu până la 7 metri și va permite navigația. În 1945 râul era navigabil pentru ambarcațiuni de dimensiuni mai reduse, care ajungeau în Serbia, iar de acolo pe Dunăre până în Olanda. Din anul 1958, navigația a fost întreruptă, iar canalul neexploatat s-a colmatat, devenind inutilizabil. Investiția de peste 15 milioane de euro face parte dintr-un amplu proiect al Direcției Apelor Banat. Direcția Apelor Banat a solicitat autorităților locale să identifice două amplasamente de-a lungul canalului Bega, unul în amonte și unul în aval de Timișoara  pentru amplasarea a două gropi ecologice de depunere a sedimentelor dragate din  canal. Consiliul Local a aprobat în septembrie concesionarea unei suprafețe de 25 hectare către Direcția Apelor Banat, pe o perioadă de 10 ani, cu plata unei redevențe în vederea realizării lucrărilor de ecologizare și decolmatare a Canalului Bega.

Ultima actualizare: 06.08.2020