Nou ansamblu de locuințe

Vor fi construite locuințe sociale în zona Ion Ionescu de la Brad. Consiliul Local al Municipiului Timișoara a aprobat Planul Urbanistic Zonal  pentru construirea de locuințe sociale în zona Ion Ionescu de la Brad. Planul Urbanistic Zonal "Ansamblu locuințe sociale” str. Ion Ionescu de la Brad, - Baza RATT, Timișoara se va integra în prevederile Planului Urbanistic General Timișoara și are o valabilitate de 10 ani. Nu s-au înregistrat obiecțiuni, așa cum rezultă din procesul verbal anexat de la dezbaterea publică din 25.09.2008, organizată în conformitate cu prevederile Legii nr. 52/2003 privind transparența decizională în administrația public. Există și raportul Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și de Urbanism, care este favorabil. Documentația a fost inițiată de către Primăria Municipiului Timișoara pentru a veni în sprijinul chiriașilor evacuați sau care urmează a fi evacuați din locuințele ce vor fi retrocedate în natură foștilor proprietari. Zona studiată este amplasată în teritoriul administrativ al municipiului Timișoara, în partea de nord a orașului. Terenul este mărginit la sud de strada I. I. de la Brad, la est și vest de proprietăți private, iar la nord de un drum nou propus a se realiza, în corelare cu documentațiile aprobate. Terenul are destinația de instituții și servicii publice de interes general existente. Zona studiată care face obiectul acestei documentații nu se află în zonă protejată sau de protecție a monumentelor istorice.

Vor fi realizate 500 apartamente

Prin Planul Urbanistic Zonal „Ansamblu locuințe sociale” str. Ion Ionescu de la Brad - Baza RATT, Timișoara, se propune realizarea unui ansamblu cu destinația de locuințe sociale și funcțiuni complementare ce vor exista cu precădere la parterul imobilelor. Terenul aflat în proprietatea Primăriei Municipiului Timișoara are o suprafața totală de 18.966 mp. Ansamblul va fi compus din 6 imobile în regim de înălțime variabil: de la S+P+4 E+Ph până la maxim S+P+6E+Ph, în total preconizându-se a se realiza un număr de 495 apartamente, din care 373 apartamente cu 2 camere și 122 apartamente cu o cameră. Subsolul va avea o suprafață desfășurată de 14.178,00 mp și va adăposti 474 locuri de parcare, spații tehnice și adăpostul de apărare civilă. Terenul este accesibil actualmente, atât pietonal cât și auto.

Ultima actualizare: 21.08.2019