Investiții de la bugetul local în infrastructură

La lucrările de apă-canal, noile proceduri dau roade și s-au redus termenele și prețurile. Din l martie până în prezent s-au executat extinderi de rețele de apă pe 17 străzi și extinderi de rețele de canal pe 45 de străzi. Mai sunt investiții în lucru, care se află în stadiu avansat de execuție, ceea ce va face posibilă terminarea lor în avans: canalizarea pe str. Polonă, unde lucrările vor fi recepționate în noiembrie, deși termenul de finalizare este octombrie 2009; canalizarea pe Aleea Ghirodei, cu termen de finalizare în octombrie 2009; lucrările de canalizare pe str. Bobâlna-Pădurea Verde, cu finalizare august 2009; lucrările de canalizare pe str. Canal Bega, J. Verne și General Magheru cu finalizare ianuarie 2009. S-au deschis recent noi șantiere pentru execuția lucrărilor de canalizare în cartierele Ciarda Roșie și Kuncz. Sunt lucrări de mare amploare: sistem major de canal cartier Ciarda Roșie-etapa a II-a, cu finalizare august 2009; sistem  major de canal cartier Kuncz-etapa a II-a, cu termen aprilie 2009. În urma schimbării criteriului de atribuire la procedura de achiziție, au fost contractate două mari investiții cu termene scurte de realizare: sistem major de canal Aleea Ghirodei, etapa a II-a, care constă în canalizarea a 11 străzi, cu termen de finalizare trei luni și sistem major de canal cartier Plopi-etapa a II-a, respectiv canalizarea a cinci străzi, cu realizare tot în trei luni. Lucrările încep în această lună.

"S-a ajuns, la lucrările de apă-canal la reducerea efectivă a termenelor de execuție chiar și de opt ori. Iar prețurile au scăzut la lucrările de apă-canal cu 66% față de contractele realizate anterior.”
Sorin Grindeanu,
Viceprimar al Timișoarei