Reabilitarea străzii Văcărescu
Va fi modernizată artera rutieră pe tronsonul cuprins între bd-ul Regele Carol I și bd-ul 16 Decembrie 1989.
Având în vedere importanța istorică și economică a zonei, precum și dezvoltarea sa, Consiliul Local al Municipiului Timișoara a dat aviz favorabil pentru reabilitarea străzii Văcărescu.
Vor fi avute în vedere câteva o­biective: îmbunătățirea infrastruc­turii tehnico-edilitare a zonei; îmbu­nătățirea infrastructurii dru­mului; crearea de locuri de parcare; des­con­gestionarea și fluidizarea cir­culației auto și pietonale; rezolvarea traficului în cele două intersecții: str. Văcărescu cu bd. Regele Carol și str. Văcărescu cu bd. 16 Decembrie.
Strada Văcărescu va fi prevăzută cu două sensuri de circulație auto; rețele tehnico-edilitare noi (apă, termoficare, gaz, telefonie, electrice, iluminat public, hidranți); piste pentru bicicliști și trotuare; 200 locuri de parcare auto, parcare cu rastel pentru biciclete; cor­puri de iluminat public; spații verzi; mobilier urban; sistem de spălare a carosabilului și irigare a spațiului verde.
Obiectivul de investiții este cuprins în cadrul programului de reabilitare a Cartierului Iosefin, iar valoarea sa este de 6200,37 mii lei, respectiv 1465,21 mii euro.
Reabilitarea zonei Piața Iosefin constituie un obiectiv prioritar, de aceea este necesară reamenajarea străzii Văcărescu în totalitate, ca un pas important în asanarea zonei și punerea în valoare a zonei istorice.