S-a semnat Acordul de înfrățire cu Nottingham
Timișoara va colabora cu orașul britanic în domeniile: economic, cultural, universitar și al urbanismului.
La data de 29 octombrie 2009, în sala de consiliu a Primăriei Municipi­ului Timișoara a fost semnat Acordul de înfrățire dintre Timișoara și No­ttingham.
Anul trecut, la data de 7 octombrie, a fost semnat la Nottingham un Acord de cooperare între orașele partenere Timișoara și Nottingham, fiind prezentă o delegație a Timișoarei.
Prin documentul semnat de primarul Gheorghe Ciuhandu și liderul Consiliului Local Nottingham, Jon Collins, ambele părți s-au angajat să colaboreze prin împărtășirea de experiențe și bune practici în domeniul dezvoltării urbane și prin colaborare cu Camera de Comerț și alte organizații importante în vederea identificării oportunităților de comerț și investiții, să lucreze împreună pentru a dezvolta un Plan de Acțiune cu obiective și date clare.
Acordul vizează colaborarea eco­nomică, cea dintre universități, în do­meniul urbanismului și al culturii.
În 28 octombrie 2009, Consiliul Local Timișoara a aprobat înfrățirea, iar a doua zi Acordul a fost semnat la Timișoara de către primarul Gheorghe Ciuhandu și de Alan Clark, consilier municipal responsabil cu relațiile internaționale ale Consiliului din Nottingham, în prezența ambasadorului Marii Britanii la București, Excelența Sa Robin Barnett și a unei delegații a orașului bri­­­­tanic, formată din reprezentanți ai ad­ministrației municipale și ai mediului eco­nomic.