Un nou regulament pentru Consiliile Consultative de Cartier
În urma inițiativei Consiliului Consultativ al Cartierului Calea Lipovei - I.I. de la Brad, de a îmbunătăți regulamentul de funcționare al Consiliilor Consultative de Cartier, Primăria Timișoara a organizat o dezbatere publică pentru a consulta cetățenii în această problemă.

Dezbaterea publică a avut loc în data de 10 februarie, propunerile înregistrate atunci fiind introduse într-un proiect de hotărâre de consiliu local care modifică vechiul regulament.

Consiliul Local Timișoara a aprobat acest nou Regulament de funcționare a Consiliilor Consultative de Cartier, care cuprinde peste 90% din propunerile făcute de cetățeni cu ocazia dezbaterii publice.

Noul Regulament – cadru de funcționare a Consiliilor Consultative de Cartier poate fi consultat fie la sediul Primăriei Municipiului Timișoara sau pe site-ul municipalității, www.primariatm.ro, la secțiunea Hotărâri de Consiliu Local, HCL nr. 29/22.02.2005.

Consiliile Consultative de Cartier sunt instrumente de participare cetățenească pentru îmbunătățirea procesului decizional în administrația publică locală, în scopul realizării în comun a unor acțiuni, lucrări, servicii și proiecte de interes public local.

Până în momentul de față s-au înființat 11 consilii consultative de cartier din cele 13.