Caravană europeană de informare

Cetățenii europeni au o serie de drepturi pe care ar trebui să le cunoască mult mai bine. În Piața Victoriei, Comisia Europeană a lansat campania "Cetățenia europeană...Nu doar cuvinte, ci drepturi”, care se derulează printr-o caravană care a ajuns la Timișoara. Primarul Gheorghe Ciuhandu a participat la lansare.

“Salutăm această campanie de informare, organizată în România și credem în oportunitatea ei. Uniunea Europeană, din care face parte și România, este un spațiu în care sunt respectate drepturile fundamentale ale omului. Ne-am obișnuit însă mai mult să vorbim despre Uniunea Europeană, decât să acționăm în spiritul principiilor și normelor care o guvernează”. Primar Gheorghe CIUHANDU

Campania de informare este binevenită pentru a afla cu toții care ne sunt drepturile și cum le putem apăra, dar și cum să facem să nu încălcăm drepturile altora. Fiecare cetățean  membru al Uniunii Europene este atât cetățean al țării sale, cât și al Europei și trebuie să se manifeste ca atare. Iar pentru acest lucru este necesar să fim informați și asupra drepturilor specifice ce decurg din această nouă calitate de cetățean european. Municipalitatea este parteneră în această campanie a Comisiei Europene, deoarece instituțiile trebuie să respecte în continuare și în cunoștință de cauză drepturile fundamentale ale omului, precum și pe cele ce decurg din cetățenia română și cea europeană. Au fost organizate în cadrul caravanei și concursuri cu premii.