Încep lucrările în zona Armoniei

Se va realiza viabilizarea terenului cu toate utilitățile într-un tot unitar. În 2006, în baza Legii nr. 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuințe proprietate personală, Consiliul Local Timișoara a aprobat atribuirea în folosință gratuită pe durata existenței locuințelor a 40 parcele pentru 46 de unități locative pe strada Armoniei nr. 4 -6. Executarea lucrărilor pentru introducerea utilităților: apă, canal, gaz, iluminat, amenajări stradale se va realiza prin parteneriat public privat, conform art. 5 din HCL nr. 47/2006. În acest sens s-a încheiat între Primăria Municipiului Timișoara și reprezentanții străzii Tudor Arghezi (zona Armoniei) un protocol de colaborare. În ceea ce privește alimentarea cu gaze, în conformitate cu legislația, operatorul licențiat, E-ON Gaz Distribuție SA, are obligația de a realiza extinderea conductei de gaze naturale.

În acest sens, Primăria a transmis către E-ON GAZ ROMÂNIA - Regiunea de Vest o scrisoare de solicitare pentru realizarea extinderii conductei de gaze naturale în această zonă. Răspunsul E-ON GAZ ROMÂNIA Regiunea de Vest este favorabil, iar în cel mai scurt timp vor demara lucrările de extindere a rețelei de gaz. În octombrie încep lucrările pentru realizarea rețelelor de apă, canalizare, iluminat public, care vor fi finalizate până la sfârșitul anului, amenajarea drumurilor de acces (asfaltarea) și a trotuarelor urmând a se realiza în primăvara anului viitor.Obiectivul este de a se realiza viabilizarea acestui teren cu toate utilitățile într-un tot unitar, pentru ca beneficiarii terenului odată ce au construit locuințele să aibă toate aceste utilități, după cum a declarat viceprimarul Sorin Grindeanu.