Tramvaie noi și vaporetto pentru Timișoara
În urma vizitei făcute la Congresul Internațional al Transportatorilor Publici de la Dubai, la  invitația Uniunii Internaționale a Transportatorilor Publici, primarul Gheorghe Ciuhandu a prezentat rezultatele întâlnirilor avute.
Scopul principal al vizitei a fost căutarea de investitori pentru transportul public din orașul nostru. Delegația Timișoarei a prezentat la Dubai proiectele pe care le are în acest domeniu și care au la bază strategia Vision 2030, elaborată împreună cu prestigiosul institut german Fraunhofer: reabilitarea a 40 km de linie de tramvai (tronsoanele: str. Ștefan cel Mare, Calea Stan Vidrighin, Calea Buziașului, Calea Bogdăneștilor, Aleea A. Imbroane, str. Ana Ipătescu-str. Drubeta, str. Ardealul, str. I. Slavici), achiziția de tramvaie noi, stația intermodală Dâmbovița, modernizarea și extinderea bd-ului Sudului, inelul IV de circulație etc.

Licitație pentru tramvaie noi

Primarul Gheorghe Ciuhandu a avut discuții pe tema achiziției de tramvaie. Cel mai probabil, caietul de sarcini pentru licitație va fi finalizat în această vară, pentru ca la anul să se poată cumpăra zece tramvaie noi – asta în cazul în care licitația nu va fi contestată. Reamintim faptul că, ultima licitație pentru achiziționarea autobuzelor Mercedes a durat mai mult de doi ani jumătate, din cauza contestațiilor, chiar dacă ele s-au dovedit a fi neîntemeiate.

Două vaporetto pe Bega

În prima fază, doar două vaporetto vor fi cumpărate, după care urmează să fie realizate acostamentele, astfel încât acest transport public să devină operațional în anul 2012. În ceea ce privește testarea pieței, s-a ajuns la concluzia că piață europeană este mai convenabilă financiar pentru puterile noastre: “Avem deja discuții cu diverse bănci publice europene și cu bănci private. Timișoara este angrenată în anumite proiecte, dorește să achiziționeze tramvaie. Ne-am informat și despre piața acestor vaporașe. Ne-am dori ca la anul, această linie de transport pe Bega să fie funcțională. Oferta este destul de largă, însă este o altă lume acolo (n.r. în Dubai).
Produsele ce se ofertau acolo erau la prețuri pe care noi nu ni le putem permite, de un milion de euro sau chiar mai mult. Sunt instalații conexe, aer condiționat și anumite facilități care sunt chiar de lux. Am testat și noi piața europeană, și acolo prețurile sunt accesibile”, a declarat primarul Gheorghe Ciuhandu.