Două decenii de colaborare
În acest an se împlinesc 20 de ani de la înfrățirea dintre Muncipiul Timișoara și orașul Karlsruhe din Germania. Cu prilejul aniversării, administrația locală a Timișoarei invită toți cetățenii orașului de pe Bega să participe la evenimentele care vor încununa două decenii de fructuoasă colaborare.

Vă așteptăm în următoarele locații:

-Infocentrul Turistic (11-13 mai): Expoziție fotografică cu imagini din Karlsruhe; Toți vizitatorii vor primi materiale informative despre înfrățire și orașul german.

-Str. Alba Iulia (sâmbătă, 12 mai, ora 10,00): Dezvelirea plăcii aniversare la împlinirea celor 20 de ani de la înfrățirea Timișoarei cu orașul Karlsruhe. Din program, menționăm: dezvelirea plăcii aniversare, discursuri ale primarilor din cele două orașe înfrățite, moment muzical susținut de Trupa „SPLASH” a Colegiului Național de Artă „Ion Vidu”.

-Str. Alba Iulia (sâmbătă, 12 mai, ora 16,00): Inaugurarea Pieței „Karlsruhe” (fostă „Bihor”). Din program, menționăm: dezvelirea totemului cu denumirea pieței, discursuri ale primarilor din cele două orașe înfrățite, plantarea unui pom, momente artistice susținute de un grup de elevi ai LICEULUI „NIKOLAUS LENAU”, precum și de FUNDAȚIA „ARIERGARDA”.

-Bastionul „Teresia” (duminică, 13 mai, ora 10,00): Ceremonia aniversară „Timișoara – Karlsruhe: 20 de ani de înfrățire”. Din program, menționăm: expoziție fotografică cu imagini din Karlsruhe, expoziție documentară – 20 de ani de înfrățire (1992 - 2012), CONCERT AL TRIO-ului „KEPHISO” din Karlsruhe, Semnarea „Declarației comune”, menționarea evenimentului în „Cartea de onoare” a orașului, Bastionul „Teresia” (duminică, 13 mai, ora 18,00): Vizitarea Fundației „Triade” și a Galeriei „Jecza” / intrarea se facă doar pe bază de invitație.

În toate locațiile menționate, accesul timișorenilor este LIBER și GRATUIT.

Biroul Relații Publice

Ultima actualizare: 03.08.2020