Precizări privind gradul de achitare a sancțiunilor
Pentru a clarifica unele puncte de vedere apărute în mass-media locală în ultima perioadă legate de gradul de încasare a sancțiunilor contravenționale aplicate, Poliția Locală Timișoara face următoarele precizări: în primele 6 luni ale anului 2012 au fost aplicate un număr de 14.413 sancțiuni contravenționale.

Dintre acestea, un procent de 35% au fost achitate în 48 de ore, un procent de 25% au fost achitate de contravenienți în urma primirii somațiilor emise de Direcția Fiscală din cadrul Primăriei, 15% sunt insolvabile fiind aplicate în general categoriilor de persoane cum sunt cerșetorii și persoanele care întrețin relații sexuale contra unor sume de bani, un procent de 2,6 % sunt pe rolul instanțelor de judecată fiind contestate, iar 22,4% sunt trimise spre executare silită la primăriile din localitățile de domiciliu al contravenienților.

În ceea ce privește cerșetorii și persoanele care întrețin relații sexuale contra unor sume de bani, sancțiunile aplicate acestora în mod repetat au rolul de a dovedi repetabilitatea faptei, aspect luat în considerate de către organele de anchetă pentru a se încadra fapta ca infracțiune.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Daniela Seracin