Al 16-lea bust dezvelit pe Aleea Personalităților
În anul 2009, Primăria Municipiului Timișoara demara proiectul Aleea Personalităților, aprobat prin HCL nr. 132/2009.

Anul acesta va fi dezvelit bustul criticului de artă Deliu Petroiu , al șaisprezecelea bust executat din acest proiect, o lucrare a sculptorului timișorean Aurel Gheorghe Ardeleanu.

Una dintre marile personalități ale orașului nostru, Deliu Petroiu a fost profesor universitar, critic de artă, membru de onoare al Uniunii Scriitorilor din România,  personalitate definitorie a vieții spirituale și cultural-artistice din capitala Banatului.

Deliu Petroiu s-a născut la 24 august 1922, în localitatea Nădlac, județul Arad. Este absolvent al Facultății de Litere și Filosofie a Universității din Cluj-Napoca, unde a fost studentul lui Lucian Blaga. Refugiat la Sibiu, a participat la înființarea celebrului "Cerc  Literar de la Sibiu". Mai mult de patru decenii a trăit și activat în Timișoara, dăruindu-se cu pasiune studiului și sintezei academice, propășirii învățământului universitar și liceal, promovării și popularizării artelor frumoase.

Acesta este al doilea bust dezvelit anul acesta, după cel al academicianului Corneliu Mikloși, în primăvara acestui an cu prilejul împlinirii a 125 de ani de la nașterea academicianului.

Biroul de Relații Publice

Ultima actualizare: 11.01.2019