Afișarea votului exercitat de consilierii locali în ședințele de plen
Din dorința de a asigura transparența actului de decizie la nivelul Consiliului Local Timișoara, municipalitatea a pus la punct un soft care permite afișarea votului exercitat în ședințele de plen, ne-a anunțat viceprimarul Adrian Orza.

Începând cu luna februarie a acestui an, pe site-ul Primăriei Municipiului Timișoara, www.primariatm.ro la secțiunea Hotărâri de Consiliu Local, cei interesați pot urmări modul în care fiecare consilier local a votat în ședința de plen a Consiliului Local.

Astfel, la finalul fiecărei hotărâri aprobate de Consiliul Local Timișoara a fost creată o secțiune specială în care sunt trecuți nominal toți consilierii locali, în dreptul fiecăruia apărând câte un pătrat de o altă culoare, care indică cum a votat respectivul consilier local. Astfel, culoarea verde înseamnă vot “pentru”, roșu, “împotrivă” și galben, “abțineri”.

La finalul secțiunii, există și un total care indică câte voturi “pentru”, “împotrivă” sau abțineri au fost, dar și numărul absenților de la ședință.

Primăria Municipiului Timi­șoara intenționează să creeze o nouă secțiune pe site-ul instituției unde să fie afișate propunerile de hotărâre de consiliu local care au fost respinse în plenul Consiliului Local, dar au primit avize favorabile în comisiile de specialitate, de la consilierii locali.