Program prelungit în Parcul Copiilor
Parcul Copiilor “Ion Creangă” din Timișoara și-a deschis porțile anul trecut la 1 iunie, de Ziua Copilului, cei mici fiind invitați să se relaxeze în diversitatea de zone de agrement și jocuri.

Din suprafața de peste 6 ha a întregului parc, aproximativ 4,5 ha este zonă verde gazonată și cuprinde peste 1.100 de arbori, arbuști și plantații, adăugându-se totodată 103 echipamente de agrement pentru copii. Toate acestea împreună cu trenulețul, caruselul și circuitul de canoe permit copiilor, dar și însoțitorilor acestora – părinți și bunici, o bună relaxare și o refacere fizică.

Având în vedere solicitările mai multor cetățeni, părinți, bunici și nu numai, conducerea Primăriei Municipiului Timișoara a stabilit ca programul de funcționare al parcului să fie cuprins între orele 900- 2400, în ideea apropierii sezonului cald și a vacanței de vară a copiilor, astfel încât aceștia să poate beneficia de acest spațiu de recreere, diferit de cele din cartiere.

Ziua de luni a fiecărei săptămâni va fi o zi în care se vor face intervențiile cu lucrări de reparații curente la echipamente, dar și întreținerea zonelor verzi gazonate și a vegetației.

Cu speranța că și cetățenii împreună cu copii vor sprijini funcționarea în bune condiții a parcului, printr-un comportament adecvat, îi asigurăm pe toți aceștia de o deschidere totală și o colaborare pentru ca acest parc să satisfacă doleanțele tuturor, atât mici cât și mari.

VICEPRIMAR,
DAN DIACONU