Reabilitarea malurilor Canalului Bega
S-a procedat la predarea amplasamentului pentru începerea lucrărilor

Proiectul cu finanțare de la: Uniunea Europeană, bugetul de stat și bugetul local are ca obiectiv reabilitarea infrastructurii publice urbane a malurilor Canalului Bega, pe o lungime de10,9 km pe ambele părți, de la Uzina de Apă la Podul Modoș. Valoarea contractului de lucrări este de 25.426.751 lei fără TVA, firma câștigătoare este SC TECHNODOMUS SA, iar durata execuției este de 23 luni.  Vom realiza: reabilitarea trotuarelor, alei pietonale, reabilitarea fântânilor publice, piste de biciclete, 9 stații pentru închirieri de biciclete, 9 stații vaporete, rampe pentru intervenții de urgență, dotări tehnico-edilitare: rețele de apă, canalizare, electricitate și iluminat public, amenajări peisagistice și montare de mobilier urban, inclusiv scaune pentru pescari, alte utilități. De asemenea, vor fi și unele dotări inedite pentru petrecerea timpului liber: o scenă și gradene demontabile pentru public, vor fi amplasate și terase plutitoare de 10 m x 3 m, cu accesul de pe punți metalice, cu podină de lemn, platforme pe teren cu podină din lemn de stejar, precum și suprafețe de nisip stabilizat ca zone de relaxare, pe care se poate face plajă. Dotările vor fi adecvate specificului:în zona centrală a orașului pentru activități sociale și culturale, iar în zonele de la periferie pentru odihnă și distracție în aer liber.Podul Michelangelo va avea un iluminat spectaculos, iar la celelalte poduri vor fi corpuri de iluminat încastrate pe arcade, dedesubtul pavajului. Stațiile  pentru vaporașe vor fi la: podul Mihai Viteazul, podul Dacilor, podul Decebal, podul Michelangelo, podul Mitropolit Șaguna, podul Traian, podul Ștefan cel Mare, în dreptul str. Vulturilor (la dreapta de vechiul port), podul Modoș.

Nicolae Robu,

Primarul Timișoarei