Începe verificarea deținătorilor de animale de companie
Începând de marți, 24 septembrie 2013, consilierii Direcției de Mediu din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara, împreună cu polițiștii Direcției Poliției Locale Timișoara, vor demara o acțiune de verificare și control a obligațiilor pe care le au deținătorii de animale de companie din municipiul Timișoara.

Pentru început, acțiunea se va desfășura în cartierul Freidorf și are ca tematică verificarea și informarea cetățenilor cu privire la prevederile legale stipulate în HCL nr. 146/14.03.2013, referitoare la stabilirea unor măsuri pentru gestionarea câinilor cu și fără stăpân din municipiul Timișoara și a animalelor de companie.

În acest sens, deținătorii de animale sunt obligați să prezinte echipei de control următoarele documente:
- cartea de identitate a proprietarului;
- carnetul de sănătate al animalului, care să conțină vaccinurile periodice efectuate la zi, deparazitările, precum și dovada microcipării animalului;
- să prezinte numărul de înregistrare în Registrul animalelor de companie, gestionat la nivelul Primăriei Municipiului Timișoara, una din condițiile obligatorii pentru toți deținătorii de animale de companie;
- adeverința medical – veterinară privind sterilizarea câinilor cu stăpâni, dar fără valoare chinologică (fără rasă determinată sau metisați) din gospodăriile individuale, instituții de stat sau private din municipiul Timișoara.

Reamintim cetățenilor că în conformitate cu HCL nr. 371/30.10.2007 cu modificările și completările ulterioare: ”Nesterilizarea de către deținători sau proprietari a câinilor fără valoare chinologică (fără rasă determinată sau metisați) din gospodăriile individuale, instituții de stat sau private de pe raza municipiului Timișoara, se sancționează cu amendă cuprinsă între 500 și 1.000 lei”.

În acest sens, solicităm sprijinul locuitorilor orașului nostru pentru informarea și aducerea la îndeplinire a prevederilor legale enumerate mai sus.

PRIMAR,
Nicolae ROBU