Începe Săptămâna Mobilității la Timișoara
 Ca în fiecare an, Primăria Municipiului Timișoara marchează în perioada 16-22 septembrie, "Săptămâna Mobilității".

Tema de anul acesta este “Our Streets, our choice” – “Străzile noastre, alegerea noastră”, în ideea încurajării cetățenilor de a-și crea orașul în care doresc să trăiască și să reevalueze modul în care privesc spațiul urban.

Zilnic, în perioada 16-22 septembrie, municipalitatea va organiza mai multe activități, iar startul se va astăzi, 16 septembrie, de la ora 13.30, când va avea loc un circuit pe biciclete, la care vor participa angajați ai Primăriei Municipiului Timișoara.

“Săptămâna Mobilității” este o campanie a Uniunii Europene prin care se dorește sensibilizarea cetățenilor cu privire la folosirea transportului în comun, a bicicletelor și a mersului pe jos, în detrimentul transportului auto.

Proiectul promovează formele alternative de transport, reducerea emisiilor de gaze, a efectului de seră și reducerea factorilor poluanți care contribuie la dezvoltarea bolilor respiratorii și dăunează mediului înconjurător. Ca mijloc principal de realizare a fost propus mersul pe jos sau cu bicicleta.

Marti, 16 septembrie

Primăria Municipiului Timișoara
13.30 circuit pe biciclete la care vor participa angajați ai Primăriei Municipiului Timișoara, pe traseul Bv. C.D. Loga nr.1, Bv. 16 decembrie 1989, Splaiul N. Titulescu, str. Jiul, Bv. Republicii, sensul giratoriu de la Piața Regina Maria, Bv. Regele Ferdinand, C.D. Loga nr. 1 – partener I love Velo;

Miercuri, 17 septembrie

Plimbări gratuite cu tramvaiul turistic șicu minibuzele electrice:
Traseu cu tramvaiul turistic: plecare la orele 10.00, 11.30, 13.00 și 14.30  din curtea sediului RATT de pe Take Ionescu, nr. 56 – Piața Traian – Prefectură – Piața 700 – Catedrală – Piața Maria – Dâmbovița – Drubeta – Piața Bălcescu – Piața Maria – Piața 700 – Piața Traian – Gara de Est – Take Ionescu.
Traseu cu minibuzele electrice:plecare la orele 12.00 și 14.00 de la Catedrală (stația lui 33)– Piața Maria – Piața Bălcescu -– Bvd. Mihai Viteazu – str. 20 Decembrie – Piața I. C. Brătianu – Bvd. Revoluției din 1989 – Bvd. 3 August 1919 – Piața Traian – str. Ștefan cel Mare – str. Iepurelui – str. Baba Dochia – str. Andrei Șaguna – Calea Dorobanților – Aleea Pădurea Verde – str. Avram Imbroane – Bvd. Take Ionescu – str. Martin Luther – Bvd. I.C. Brătianu – str. 20 Decembrie – bvd. C.D. Loga – Bvd. Regele Ferdinand – Piața Regina Maria – Catedrală.

Joi, 18 septembrie :

18.00Alergare in zona centrală cu Asociația Alergoturape traseul:Parcul Botanic, Str. Marasesti, Piața Victoriei (pe partea cu Librăria Eminescu, către Catedrală), la stânga spre Primărie pe Bv.Regele Ferdinand, prin fața Primariei pe Bv. C. D. Loga, la stânga pe str. 20 Decembrie 1989, pe langă Muzeul Banatului către centru, la dreapta pe str. Alba Iulia, la stânga pe str .Victor Vlad de la Marina, si la dreapta pe str. Mărășesti până în Parcul Botanic.
18.00 Piața Victoriei  Activități prezentate deSmart Fit Studio
Alergare cu ghete Kangoo Jumps
Moment Smart Pump  - aerobic
Cycling -  pedalare pe biciclete
CrossFit –  exerciții pentru menținerea condiției fizice

Vineri, 19 septembrie str. Mărășești:

14.00-17.00 -  Verde pentru Biciclete concurs de spart becuri prin pedalare și vânătoare de comori
17.00-18.00 -  Zumba și aerobic cu clubul Zumba Fitness
18.00-20.00 –Lecții de dans cu  Magnum VRD

Sâmbătă, 20 septembrie:

10.00- 13.00-  film pentru copii, activități de plantare, desene pe asfalt, activități educative pentru copii - parcarea PMT
10.00 -20.00- Târg de biciclete ediția a IV-a pe str. Mărășești

Duminică, 21 septembrie
10.00- 13.00 - Demonstrații de baschet cu Academia de baschet BC Timișoara, demonstrație de arte marțiale, judo- parcarea PMT
10.00 -20.00- Târg de biciclete ediția a IV-a pe str. Mărășești

Luni, 22 septembrie

Ora 15.30- 17.30 - demonstrații de badminton pentru copii, minicros, rugby, echipele de baschet de la școli, concursuri de măiestrie sportivă, demostrații sportive de picioroange - parcarea PMT
În caz de timp nefavorabil acțiunile programate  se vor suspenda.
Parcarea Primăriei Municipiului Timișoara va fi închisă traficului auto pentru activitățile de sămbătă, duminică și luni (20-22.09.2014).

Direcția Comunicare

Ultima actualizare: 06.08.2020