Încep înscrierile pentru comercializarea bețelor de Sfântul Nicolae
Primăria Municipiului Timișoara înregistrează cererile pentru aprobarea comercializării tradiționalelor bețe de Sfântul Nicolae, începând cu data de 23 noiembrie 2015.

Timișorenii vor putea cumpăra, în intervalul 2 – 7 decembrie 2015, următoarele produse: bețe de Sfântul Nicolae, felicitări, vâsc și miniaturi reprezentative.

Suprafața fiecărui loc este de 2 mp, iarmunicipalitatea pune la dispoziție următoarele locații:

- Ceas Floral - B-dul Proclamația de la Timișoara - platou;
- Str. Mărășești (de la str. Brediceanu spre Piața Mărăști);
- Parcul Copiilor (B-dul Revoluției 1989) - platou
- Piața A. Mocioni - platou;
- B-dul Regele Carol I (de la str. I. Văcărescu până la str. Gen. I. Dragalina);
- Piața Nicolae Bălcescu;
- Dîmbovița - platou;
- Calea Șagului colț cu str. A. Ipătescu (maximum 20 amplasamente);
- Calea Șagului colț cu str. L. Rebreanu;
- În fața Pieței Doina - platoul;
- Calea Martirilor colț cu str. Naturii (maximum 20 amplasamente);
- Piața Zona Soarelui;
- Calea Buziasului – platou;
- Zona Spitalului Județean (str. Arieș);
- Str. Daliei (între str. Al. Vaida Voievod și L. Catargiu) - maximum 50 amplasamente;
- Str. S. Bărnuțiu – Calea Dorobanților (zona Modern);
- Piața Traian;
- Calea Sever Bocu – str. Sfinții Apostoli Petru și Pavel;
- Calea Aradului - str. Liege;
- Calea Torontalului - platou;
- Str. Circumvalațiunii - platou;
- Zona Piața Dacia;
- Str. Gen. Dragalina - b-dul Gării.

Solicitările se vor înregistra în perioada 23.11.2015-25.11.2015,la sediul Primăriei Municipiului Timișoara, camera 12, ghișeele 3 și 4.Se va acorda o singură locație pentru fiecare solicitant.

Acte necesare:
- cerere tip obținută de la ghișeul 3 sau 4, camera 12;
- copie buletin de identitate, carte de identitate sau copie act firmă (copie Certificat Unic de Înregistrare).

Pentru a evita situațiile cu care ne-am confruntat în anii precedenți, respectiv solicitarea avizelor urmată de neridicarea lor, implicit neachitarea taxelor, începând cu anul acesta, taxa de autorizare, a imprimatului, precum și taxa de ocupare a domeniului public se vor achita în momentul înregistrării cererilor.

Se interzice amplasarea de corturi și alte construcții provizorii, cu excepția umbrelelor fără reclamă publicitară. Amplasarea umbrelelor este permisă doar în caz de timp nefavorabil.

Încălcarea prevederilor legisației în vigoare atrage sancțiunea contravențională a  persoanei sau reprezentantului firmei, cât și retragerea avizului de către emitentul acestuia.

Fiecare comerciant va deține la locul de vânzare avizul pentru desfășurarea ocazională a comerțului ambulant pe teritoriul municipiului Timișoara, eliberat de Biroul Autorizare Activități Comerciale și Gestiune Spații Publicitare, documentul de identitate al vânzătorului, care să coincidă cu identitatea persoanei menționate în avizul solicitat, și dovada achitării taxei de ocupare a domeniului public - în original.

De asemenea, se va menține curățenia pe amplasamentul ocupat, în caz contrar se va anula avizul de către consilierii de specialitate din cadrul Biroului Autorizare Activități Comerciale și Gestiune Spații Publicitare. Cedarea dreptului de folosință asupra amplasamentului ocupat, în zonele menționate de către deținătorul avizului, în favoarea altei persoane duce atât la retragerea avizului, cât și la sancționarea contravențională a faptei.

Direcția Comunicare