Se întrerupe circulația tramvaielor între Piața 700 și Piața Traian
Ca urmare a finalizării lucrărilor din Piața Sf. Gheorghe, în vederea asigurării condițiilor necesare reamplasării pe vechea locație a statuii Sf. Gheorghe, vineri, 18 martie 2016, începând cu ora 18.00, se va întrerupe circulația tramvaielor între Piața 700 și Piața Traian.

Astfel, liniile 1, 2, 4 și 5 tramvaie vor fi deviate, iar liniile 6 și 10 vor fi suspendate.

Linia 1 va avea traseu de la Gara de Nord prin Piața Maria, Piața Bălcescu, Banatim, Piața Traian, Piața Badea Cârțan, Gara de Est și retur pe același traseu.

Linia 2
va avea traseu din Dâmbovița prin Piața Maria, Piața Bălcescu, Banatim, Piața Traian, Piața Badea Cârțan, Gara de Est și retur pe același traseu.

Lina 4 va circula din Torontal pe  la Catedrala Mitropolitană, prin Piața Maria, Piața Bălcescu, Banatim, AEM și retur pe același traseu.

Linia 5
va circula din Ronaț pe la Catedrala Mitropolitană, prin Piața Maria, Piața Bălcescu, Banatim, Piața Traian, Piața Badea Cârțan, Gara de Est și retur pe același traseu.

Legătura dintre Piața Traian și zona centrală va fi asigurată cu autobuze care vor circula paralel cu liniile de tramvai, pe traseul: Gara de Est, Ștrand UMT, str. Gh. Adam, Piața General Economu, Calea Dorobanților, Pod Mihai Viteazu, str. Andrei Șaguna, str. Mihalache, Piața Traian, Prefectură, Hotel Continental, Primăria Municipiului Timișoara, Piața Regina Maria și retur.

Stațiile sunt: Regina Maria (lângă Parcul Central), Catedrală (comună cu 33), I.C. Brătianu (comună cu linia 16), Prefectură (la Parcul Copiilor sensul spre Traian), 3 August, Traian (comună cu a tramvaielor), Piața Badea Cârțan, Gara de Est, Meteo, Spitalul Doctor Victor Babeș, General V.Economul, Lalelelor, Piața Samisegetuza, Prințul Turcesc, Traian, bv. 3 August 1918, Prefectură (comună cu linia 22), Hotel Continental (comună cu E2).

Șef Compartiment Relații Publice,
Emanuela Bucea