Exercițiu de alarmare-evacuare în caz de incendiu
În data de 7.08.2018 între orele 1400-1500 la Primăria Municipiului Timișoara se va desfășura un amplu exercițiu de alarmare-evacuare a salariaților  în caz de incendiu, organizat de către Compartimentul Voluntar pentru Situații de Urgență prin Formațiunea de Intervenție Rapidă pe Bază de Voluntariat “SALVO” în colaborare cu structurile profesioniste din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Banat ” al județului Timiș.

Exercițiile demonstrative privind modul de intervenție în caz de incendiu au ca scop însușirea cunoștințelor și formarea deprinderilor necesare în vederea prevenirii și reducerii efectelor negative ale situațiilor de urgență la locul de muncă.

Formațiunea de Intervenție Rapidă pe bază de Voluntariat “SALVO” din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara este structurată în următoarele echipe specializate în gestionarea situațiilor de urgență : echipa cercetare-salvare pe cursuri de apă, echipa tehnică-logistică, echipa salvări din medii periculoase, echipa medicală și echipa cercetare canină.

Compartiment Voluntar pentru Situații de Urgență

Ultima actualizare: 03.08.2020