Salubrizarea în luna august

În luna august 2007, serviciul de salubrizare menajeră s-a desfășurat conform graficelor de colectare existente.

În această lună s-au colectat următoarele cantități de deșeuri

• de la populație - 41.588 mc;
  • de la agenții economici și instituții publice - 27.118 mc;

La dispeceratul SC RETIM SA tel. 499.490 s-au înregistrat 25 sesizări de la populație dintr-un număr de 24.842 abonați și 14 sesizări de la agenți economici din 7.750 abonați, acestea fiind soluționate în aceeași zi sau cel târziu în ziua următoare.

Salubrizarea stradală s-a desfășurat conform graficelor.

S-au montat 41 bucăți coșuri stradale (str. Bogdăneștilor - 9 buc., Calea Șagului - girație Ana Ipătescu - 5 buc., Bd. Dâmbovița - 10 buc., str. Banatul - 1 buc., str. Victor Hugo - 8 buc., str. Emile Zola - 8 buc.).

Deșeuri electrice și electrocasnice

De asemenea, prin punctele de colectare situate pe străzile: Al. A. Imbroane nr. 70, Calea Torontalului nr. 94, Calea Moșniței nr. 2 și str. Energiei nr. 3 au continuat să se facă depuneri de către agenți economici și persoane fizice de deșeuri din echipamente electrice și electronice (DEEE). De la începutul anului s-a colectat cantitatea de 12.725 kg deșeuri din echipamente electrice și electronice.

Acțiuni de curățenie

S-au continuat "acțiunile ecologice” cu detașamentul de deținuți de la Penitenciarul Timișoara, cu care s-au salubrizat următoarele zone: str. Mătăsarilor, Calea Ghirodei, zona blocuri UMT, zona Electronicii, zona blocuri Văliug, zona Torac, zona Bacalbașa.

Cetățenii, asociațiile de proprietari/locatari, agenții economici și instituțiile publice se pot informa asupra modului de gestionare a oricăror tipuri deșeuri la Serviciul Salubrizare din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara tel. 408390 sau la SC RETIM SA tel. 499490.