Campanie de colectare a DEEE

România și-a asumat anumite obligații față de organismele europene, iar timișorenii contribuie și ei.

Primăria Municipiului Timi­șoara s-a aliniat campaniei na­ționale de colectare a deșeurilor electrice și electronice. Ministerul Mediului și Dezvoltării Durabile, în colaborare cu Agenția Națională de Protecția Mediului și cu primăriile, a organizat pentru sâmbătă, 19.04.2008, o campanie la nivel național de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice denumite DEEE. Chiar dacă în ultimele două săptămâni di­naintea acțiunii, în campania "Cu­rățenia generală de primăvară”, în Timișoara s-au colectat odată cu celelalte tipuri de deșeuri și cele electrice și electronice, mu­nicipalitatea s-a raliat campaniei naționale și a anunțat locuitorii să scoată din casă, dacă mai au, astfel de obiecte casnice. În cadrul Curățeniei generale de primăvară din municipiul Timișoara s-au strâns deja 32,9 tone de deșeuri electrice și electronice în zece zile. În conformitate cu planul de implementare pentru deșeuri de echipamente electrice și electronice în anul 2008 România s-a angajat să colecteze 4kg/locuitor.

Puncte speciale de colectare

Având în vedere Directiva UE privind deșeurile de echipamente electrice și electronice (DEEE), transpuse în legislația româna prin Hotărârea Guvernului nr. 448/2005, care la art. 5, alin. 1, stabilește în sarcina autorităților publice locale obligația de a colecta separat DEEE de la gospodăriile particulare, Primăria Timisoara a stabilit, împreuna cu operatorul de servicii publice de salubrizare SC RETIM SA, patru puncte de colectare a acestor tipuri de deșeuri.

Locațiile sunt următoare:

• Calea Torontalului nr. 94;
  • Calea Moșniței nr. 3;
  • Calea Chișodei nr. 3;
  • Aleea Avram Imbroane nr. 70.

Punctele de colectare sunt dotate cu containere speciale, în care cetățenii pot depune următoarele tipuri de deșeuri de echipamente electrice și electronice: aparate de uz casnic de mari dimensiuni; aparate de uz casnic de mici dimensiuni; echipamente informatice și de telecomunicații; echipamente de larg consum; echipamente de iluminat; unelte electrice și electronice (cu excepția celor industriale fixe de mari dimensiuni); jucării, echipamente sportive și de agrement; dispozitive medicale (cu excepția tuturor produselor implantate si infectate); instrumente de supra­veghere și control; distribuitoare automate.

Punctele de colectare a aces­tor tipuri de deșeuri, funcționează din data de 1.11.2005.

Ultima actualizare: 06.08.2020