Măsuri pentru diminuarea cauzelor poluării aerului

Au fost stabilite acțiuni și responsabilități distincte.

Timișoara, ca toate marile aglo­merări urbane se confruntă cu fe­nomene de poluare cronică a at­­­mosferei, care se accentuează în se­zo­nul cald. Primăria realizează anual cer­cetări ale calității aerului și în urma măsurătorilor, au rezultat depășiri ale pragurilor de alertă, care se apropie de concentrațiile maxime admise. Ca atare, municipalitatea are un program de măsuri pentru reducerea factorilor poluanți. Ca urmare a verificărilor efectuate în primele trei luni ale anului de către Direcția de Mediu a Primăriei, au fost aplicate amenzi totale de 168 450 lei. Datorită volumului mare de investiții, Primăria acceptă depunerea temporară a pământului rezultat din săpare în platforme special amenajate, pentru cantități mai mari de 100 m3, în apropierea locației. Pentru amplasarea platformelor, trebuie să se solicite, în prealabil, avizul Direcției de Mediu și Comisiei de Circulație.

Programul de măsuri

• Spălarea rigolelor carosabilului și controlarea respectării prevederilor referitoare la orga­ni­zările de șantier;
  • Refacerea și gazonarea zonelor verzi aferente căilor publice și intersecțiilor;
  • Verificarea respectării condițiilor de transort la materialele de construcții, deșeuri, pământ, prin organizarea de filtre de control la intrările și ieșirile din oraș;
  • Supravegherea intersecțiilor majore ale căilor rutiere din oraș pentru depistarea autovehiculelor care nu respectă prevederile legale de transport (încărcarea peste capacitate, nedotarea cu prelată etc.) și împrăștie materiale, deșeuri, balastru pe stradă.

Ultima actualizare: 06.08.2020