Turism la Porțile de Fier

Direcția de Dezvoltare, Biroul Infocentru Turistic a organizat în data de 16 aprilie la Infocentrul Turistic din Timișoara, Str. Alba Iulia nr. 2, o prezentarea sub genericul "Noile tendințe de dezvoltare a turismului de-a lungul Dunării, în regiunea Porțile de Fier”. Această manifestare a avut loc în cadrul colaborării dintre Primăria Timișoara și GTZ/WBF Serbia. Cu acest prilej a fost lansată o nouă hartă turistică din regiunea Porțile de Fier, care include, pentru prima dată în comun, trasee turistice din România și Serbia. De asemenea, s-au prezentat date referitoare la dezvoltarea recentă a turismului de-a lungul Dunării, în zonele alăturate, din România și Serbia, zone care unesc cele două țări într-o strânsă colaborare transfrontalieră, menită să promoveze ofertele turistice atât la nivel regional, cât și la nivel internațional.

Ultima actualizare: 03.08.2020