Colectarea duală s-a încheiat în nord

S-a trecut la implementarea sistemului în zona situată la sud de Bega fiind deja încheiate 250 de contracte. După ce s-a încheiat implementarea colectării duale în zona situată la nord de canalul Bega angajații SC RETIM Ecologic Service SA au trecut și la implementarea în zona situată la sud de canalul Bega. Acțiunea se desfășoară în aceste zile în sectorul opt al municipiului Timișoara, echipele RETIM parcurgând aproximativ 50 de străzi din acest sector care este cuprins în următorul perimetru: spl. T. Vladimirescu (din I. Maniu în M. Viteazul) - bd. V. Pârvan (din M. Viteazul în Michelangello) - str. Cluj - str. Arieș (din Cluj în Calea Martirilor) - Calea Martirilor (din Arieș în L. Rebreanu) - bd. L. Rebreanu (din Calea Martirilor în Calea Șagului nr. impare) - Calea Șagului (din Dâmbovița în B. Deleanu nr. impare) - Iuliu Maniu.

Până în prezent în sectorul opt s-au întocmit aproape 250 de contracte, dintre care peste 150 unor beneficiari fără contract, persoane fizice sau juridice. În cadrul acțiunii s-au distribuit aproximativ 140 de pubele și peste 600 de saci destinați colectării deșeurilor reciclabile. Totodată au fost distribuite sau înlocuite în jur de 60 de pubele destinate colectării deșeurilor menajere. Angajații RETIM au distribuit 497 de invitații, iar inspectorii Primăriei 143 de somații celor care nu au fost găsiți acasă sau care nu au actualizată situația contractuală.