Monitorizare mai strictă

Periodic, se analizează stadiul realizării lucrărilor edilitare din toate cartierele municipiului. În temeiul datelor prezentate de Biroul de Monitorizare a Serviciilor Comunitare de Utilități Publice din cadrul Direcției Edilitare a fost evaluat graficul de urmărire al lucrărilor specifice diferitelor categorii de servicii comunitare de utilități publice, aferent lunii octombrie, în domeniile: alimentare cu apă și canalizare, iluminatul public, alimentarea cu energie termică.

Alimentare cu apă și canalizare

Lucrările finalizate până la sfârșitul lunii octombrie în domeniul alimentării cu apă și canalizare sunt: lucrări în continuare: sisteme majore de canal în cartierele Ciarda Roșie, Plopi, zona de locuințe str. Polonă, Kuncz, Ghiroda extindere rețele apă-canal pe străzile Mureș, Claude Debussy, zona Ronaț-Vest, str. M. Sadoveanu, str. M. Neamțu, str. Muncii, str. Corina Irineu, zona Trubaduri-Eroilor, str. C. Prezan 120, Calea Martirilor, zona Câmpului I, zona Câmpului II, str. Marginii, zona Muzicescu-Urseni, zona Mehala-Basarabi, zona Plopi-Timireazev, extinderi rețele canal: zona Aluniș-Fratelia, str. Grigore Antipa, str. Rarău, str. Stephenson, str. Cometei (parțial), str. Mircea cel Bătrân (parțial), Moise Doboșan, str. Ruderia, extindere rețea apă străzile Louis Țurcanu,  str. Anina, N.S. de Hațeg, Obreja, alimentări cu apă - fântâni publice forate - 10 amplasamente, alimentări cu apă - fântâni publice ornamentale. Lucrări noi: extindere rețea canal zona Plopi-Canal Bega: General Magheru, Jules Verne, sistem major canal Cartier Kuncz - etapa a II-a: Energiei, Muntele Mic, Poiana Mărului, Zefirului, Subuleasca, sistem major canal cartier Ciarda Roșie - etapa II: str. D.N.Cocea, extindere rețea apă - str. Cetatea Albă, extindere rețea canal - str. Moise Doboșan (zona Mircea cel Bătrân), extindere rețea apă - canal zona Magnoliei-Ciarda Roșie.

Iluminatul public

Lucrările finalizate până la sfârșitul lunii octombrie în domeniul iluminatului public sunt: lucrări în continuare: extindere rețele iluminat public zona de nord: Ciocârliei, Piața Dacia, Complex Dracula, Horea Creangă, Brândușei, Gh. Lazăr nr. 36, Dropiei nr. 4-7, Labirint nr. 2, Pod Traian, Parc Central, Aleea Ghirodei, Bucovinei A27 și A26, Furnicii, extindere rețele iluminat public zona de sud: Versului, Mircea Neamțu, Boema, martir Vasile Balmuș, Parcul Industrial Freidorf, Intr. Onoarei, Aida, Traviata.

Alimentarea cu energie termică

Lucrările finalizate până la sfârșitul lunii octombrie în domeniul alimentării cu energie termică sunt: modernizări rețele termice secundare: cartierul Soarelui - străzile Aștrilor nr. 15-19, Farului nr. 12-20, Sirius nr. 34-42, cartierul Calea Șagului - str. Vegetației nr. 18-31, cartierul Fabric, cartierul Girocului - străzile Orizont nr. 1-6, Sănătății nr. 3-13, Cântului nr. 1-12, Campus Universitar - Intr. Surduc nr. 1-4, zona Calea Aradului - str. Orșova nr. 30, Felix  nr. 23, zona Lipovei, zona Steaua - Steaua bl. 36, zona Lunei - str. Șt. O. Iosif nr. 3-15, reabilitare rețele termice pe străzile: Almajului, Văcărescu nr. 35, Freidorf Bl 18-20, Cerceilor, Cutezătorilor 2-8, Eneas - Ranetti, Popa Laurențiu nr. 7-11, Lic. Energetic (Lorena nr.  2-16 - Renașterii), Telegrafului D 8-20, Versului  nr. 8-22, Poeziei (Claudiu Varcus), reabilitare rețele termice de transport: Leonard, Vulturilor.

"Unul dintre obiectivele prioritare ale activității edilitare este în prezent monitorizarea strictă a lucrărilor din municipiu, pe baza căreia se face periodic o analiză amănunțită".

Sorin Grindeanu,
Viceprimar al Timișoarei