Viabilizare terenuri cu utilități
Primăria a realizat dotarea unui teren cu toate utilitățile într-un tot unitar.
În anul 2006, în baza Legii nr. 15/2003 - privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei lo­cuințe proprietate personală, Consiliul Local Timișoara a aprobat, prin HCL nr. 47/28.02.2006, atribuirea în folosință gratuită pe durata existenței locuințelor a 40 parcele pentru 46 de unități locative pe strada Tudor Arghezi - zona Armoniei nr. 4- 6.
Prin investiția: “Viabilizare te­renuri cu utilități - Zona Armoniei - str. Tudor Arghezi”, Primăria Municipiului Timișoara, prin Di­recția Edilitară, a realizat via­bilizarea acestui teren cu toate utilitățile într-un tot unitar, pentru ca beneficiarii terenului odată ce au construit locuințele în termenele impuse de art. 6 din HCL nr. 47/28.02.2006 (un an de la data atribuirii terenului) să beneficieze de aceste utilități.
Introducerea utilităților (apă, ca­nal, gaz, iluminat public, amenajări stra­dale) s-a realizat prin parteneriat pu­blic-privat prin care și beneficiarii acestor terenuri au contribuit cu suma de 1000 euro/beneficiar, restul fiind suportat de bugetul local.
Investiții realizate în zona Armoniei
Lucrările au demarat în toamna anului 2008 prin executarea rețelelor de canal, apă și iluminat public și au continuat în 2009 prin extinderea rețelei de gaz. După finalizarea rețelei de gaz și executarea de către beneficiari a tuturor racordurilor la utilități s-au demarat lucrările de amenajare a trotuarelor și a drumului (asfaltare). Lungimea rețelei de apă este de 659 m, fiind instalați și 10 hidranți de incendiu. Au fost realizați 751 m rețele de canalizare, s-au instalat 19 stâlpi de iluminat echipați cu corpuri de iluminat și 680 m rețea cablu electric. S-au realizat 4000 mp covor asfaltic și 1500 mp trotuare. Lucrările au fost executate de S.C. NIMB S.A. și S.C. CONS ELECTRIFICAREA INSTAL S.R.L. și se ridică la suma de 1.600.000 lei fără TVA.