Canalizare și apă în Kuncz
Municipalitatea continuă investițiile în canalizare și alimentare cu apă în cartiere.
În cadrul programului de dez­voltare a infrastructurii pentru asi­­­gurarea cu rețele de utilități a tu­­turor cartierelor și a politicii de îm­bunătățire a condițiilor de viață a locuitorilor municipiului, în anul 2009, Primăria Timișoara a con­tinuat realizarea mai multor investiții în acest domeniu, în di­ferite zone ale municipiului.
Astfel, în Cartierul Kuncz, s-au finalizat integral și se află în faza de recepție lucrările de canalizare, în lungime de 2,5 km, pe următoarele străzi: Calea Moșniței, Târgu Mureș, Sălaj, Sovata, Baia, Muntele Mic, Poiana Mărului, Zefirului, Subuleasa, Energiei, Câmpului, Aviatorilor, Herodot.
Pe acest tronson de canalizare s-au prevăzut un număr de 71 cămine de vizitare.
De asemenea, pentru a veni în sprijinul locatarilor, s-au realizat 184 racorduri parțiale la canal.
În cursul lunii noiembrie au început lucrările la rețelele de apă, în lungime de aproximativ 2 kilometri, pe străzile: Subuleasa, Energiei, Zefirului, Poiana Mărului, Muntele Mic, Baia, Sovata, Sălaj, Tg.Mureș, Sucului, Satu Mare, Aviatorilor, Calea Moșniței.
Odată cu finalizarea acestor obiective de investiții în domeniul apă-canal, în acest cartier va fi rezolvată în totalitate asigurarea acestor utilități.
În doi ani de zile toate cartierele vor avea asigurate alimentarea cu apă și canalizarea.