Servicii de apă și canal
În data de 19 ianuarie, s-a semnat contractul de delegare a gestiunii serviciilor de apă și canalizare între Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Apă-Canal Timiș și Aquatim SA.
Aquatim va opera în 40 de lo­calități din județ, membre ale aso­ciației, prin preluarea serviciilor, în­cepând cu data de 1 februarie 2010.
Proiectul de regionalizare a acestor servicii la nivelul județului aduce o serie de avantaje populației, legate de îmbunătățirea accesului la serviciile de apă și canalizare, cât și de creșterea calității acestor servicii.
Existența Asociației de dezvoltare intercomunitară, a operatorului regio­nal și a contractului de delegare a ges­tiunii serviciilor sunt strâns legate de respectarea angajamentelor de mediu asumate de România prin tratatul de aderare la Uniunea Europeană.
Sunt necesare, în acest sens, con­form strategiei de dezvoltare din județul Timiș pe o perioadă de 30 de ani, investiții de anvergură.
Atragerea de fonduri europene
Aquatim, ca operator regional, are competența și experiența necesare atragerii surselor de finanțare și realizării acestor proiecte.
Loredana Leordean
leordean@aquatim.ro