Ora Pământului sărbătorită la Timișoara
Pentru a marca acest eveniment, în data de 27 martie, municipalitatea pro­movează ideea de stingere a luminilor între orele 20.30 și 21.30, în locuințele, incintele și clădirile publice și private din municipiul Timișoara. Pentru anul 2010, Primăria dorește să inițieze o campanie care să implice într-o măsură mai mare școlile, universitățile și societățile comerciale din municipiul Timișoara. Eve­nimentul va constitui și un prilej de reluare a colaborării dintre Primăria Mu­nicipiului Timișoara, Observatorul Astronomic Timișoara - Universitatea de Vest Timișoara și astrocluburile locale “ANTARES” și “ALTAIR”, pentru a organiza evenimentul “SIDEWALK ASTRONOMY 2010 - ASTRONOMIA PE TROTUAR 2010”. Cu această ocazie se vor face prezentări ale instrumentelor și observații astronomice ale obiectelor cerești vizibile în această perioadă, în măsura în care condițiile meteo vor fi favorabile. Așadar, în data de 27 martie, municipiul Timișoara, în strânsă colaborare cu WWF ROMÂNIA va participa în calitate de Partener Oficial la evenimentul EARTH HOUR, alături de oameni și instituții din peste 5.000 de orașe de pe întreg globul. Mesajul acțiunii este atât unul simbolic, de încurajare a simplului gest de a stinge lumina, în efortul global de a opri schimbarea climei pe planetă, cât și unul practic, prin promovarea economisirii energiei prin mijloace simple, la nivelul fiecărei familii, dar și la nivelul companiilor și instituțiilor. Îi invităm pe toți locuitorii Timișoarei să participe în 27 martie la campania EARTH HOUR printr-un gest simplu de stingere a luminilor în locuințele sau imobilele pe care le dețin și de a promova și pe viitor acest gest, în scopul de a reduce consumurile de energie.