Mai eficient și mai puțin poluant
A fost depus la Bruxelles, încă din decembrie anul trecut, un proiect timișorean pentru retehnologizarea companiei locale de termoficare. S.C. COLTERM S.A., împreună cu Consiliul Local al Municipiului Timișoara, a demarat în 2008 un amplu proiect de mo­dernizare cu finanțare europeană, în cadrul “Programului Operațional Sectorial de Mediu Axă Prioritară 3-Sector Termoficare”. Valoarea totală a proiectului se ridică la aproape 60 de milioane de euro, din care jumătate sunt fonduri de la Uniunea Europeană, care sunt nerambursabile, 45% sunt bani de la Guvern și 5% reprezintă contribuția locală. Este foarte important faptul că este primul mare proiect din Timișoara care va primi finanțare din fondurile structurale acordate de către Uniunea Europeană pentru integrare. Proiectul intitulat “Re­tehnologizarea sistemului cen­­tralizat de termoficare din Municipiul Timișoara în vederea conformării la Normele de protecție a mediului privind emisiile poluante în aer și pentru creșterea eficienței în alimentarea cu căldură urbană”, vizează modernizarea cazanelor de la CET Sud și Centru, precum și rezolvarea unor probleme de po­luare. Cofinanțarea proiectului de retehnologizare se va face din fonduri ale bugetului local pentru acoperirea cheltuielilor eligibile și neeligibile, în valoare de 17.882.270 euro, iar valoarea totală a proiectului este de 58.346.720 euro. Durata de realizare este de 36 de luni. Investițiile ce vor fi realizate la sistemul centralizat de termoficare prin acest proiect cu finanțare europeană nerambursabilă reprezintă lucrări de retehnologizare pentru creșterea eficienței și redu­cerea poluării atât la CET Sud cât și la CET Centru. Va continua și retehnologizarea punctelor termice și a rețelei termice de transport și distribuție.