Acțiuni de verificare ale Poliției Locale
În data de 10/11.09.2011 în intervalul orar 23:00 – 05:00, polițiștii locali din cadrul Serviciului Inspecție Comercială  au desfășurat o acțiune privind verificarea activităților comerciale de alimentație publică de pe raza municipiului Timișoara, în special Complexul Studențesc și Zona Cetate urmărindu-se următoarele aspecte:
  • calitatea de comerciant
  • deținerea acordului de funcționare
  • respectarea condițiilor din acordul de funcționare
  • respectarea regulilor generale de comerț
  • verificarea actelor de proveniență a mărfurilor
  • verificarea afișării denumirii comerciantului,orarului de funcționare și prețurilor de vânzare
  • verificarea ca personalul angajat sa aibă absolvit un curs de alimentație publică sau să fi desfășurat cel puțin 2 ani activitate profesională de alimentație publică.
Ca urmare a acțiunii au fost întocmite 8 procese verbale de sancționare a contravențiilor în valoare totală de 6600 lei.

Majoritatea sancțiunilor s-au aplicat la H.C.L.nr.6/2007 și O.G.nr.99/2000 pentru nerespectarea orarului de funcționare.

cons.Mudura Voicu – purtător de cuvânt
POLIȚIA LOCALĂ TIMIȘOARA