Premiu de excelență obținut de Aquatim
Eforturile făcute de societatea Aquatim pentru a atrage importante fonduri nerambursabile cu care să finanțeze investițiile mari pentru apă și canalizare în regiune au fost apreciate la recenta ediție a Forumului Regional al Apei, din iunie, de la București. Asociația Română a Apei, care organizează de 15 ani manifestările cuprinse sub titlul generic Expo Apa, a acordat anul acesta societății Aquatim un premiu de excelență pentru progresul înregistrat în implementarea proiectului de investiții din Programul Operațional Sectorial de Mediu.

Prin acest proiect, cu 119 milioane de Euro, Aquatim va construi în județul Timiș circa 300 km de rețele de apă și de canalizare, șapte stații de epurare a apei uzate și trei stații de tratare a apei potabile. La finalizarea proiectului, serviciile furnizate vor fi la standarde de calitate și tarife accesibile, iar creșterea economică în regiune va fi stimulată prin îmbunătățirea infrastructurii.

La manifestările Expo Apa 2013, desfășurate la Palatul Parlamentului, Aquatim a participat cu un stand propriu, în secțiunea destinată operatorilor și cu lucrări de specialitate la conferința tehnico-științifică. Expo Apa este evenimentul anual de referință din comunitatea apei, la care s-au întâlnit, și de data aceasta, numeroși specialiști din domeniul apei, din România și din străinătate.

dr. ing. Ilie Vlaicu
Director general