Linia 29 de autobuz se transformă în linie metropolitană
Începând cu data de 01.06.2017, linia 29 de autobuz se va transforma în linie metropolitană, devenind M29. Acesta va circula pe ruta Timișoara – Ghiroda pe următorul traseu: str. Mătăsarilor (capăt de linie) – Aleea Ghirodei – str. Dunărea – Pod Ghiroda – str. Victoria – Calea Lugojului (DN6) – sens giratoriu – Calea Lugojului (DN6) – Calea Dorobanților – str. Lalelelor – str. Mătăsarilor. Stațiile de pe teritoriul municipiului Timișoara vor fi: Mătăsarilor (stație amenajată cu copertină), Aleea Ghirodei (stație în carosabil), Cărăbușului (stație în carosabil), Prieteniei (stație în carosabil) și Victor Economu (stație nouă în carosabil). Pe teritoriul comunei Ghiroda va fi un număr de 9 stații.

Ca urmare a înființării liniei M29, începând cu 01.06.2017, în zilele nelucrătoare,  liniile 21, 28 și 29 vor fi comasate într-o singură linie. Astfel, noul traseu va fi: Piața Banatim – str. Ștefan cel Mare – str. Iepurelui – str. Andrei Șaguna – str. Iosif Vulcan – str. Rudolf Walter – str. Canal Bega – str. Martir Cornel Popescu – str. Parcului – str. Cocorilor – str. Martir Cornel Popescu – str. Nicolae Tincu Velea – str. Jokai Mor – str. Tata Oancea – str. Albăstrelelor – str. Canal Bega – str. Rudolf Walter – str. Iosif Vulcan – str. Uzinei – str. Rozelor – str. Vălișoara – str. Luncani – str. Ismail – str. Bobâlna – Aleea Ghirodei – str. Dunărea – str. Câmpului – str. Dunărea – Aleea Ghirodei – str. Bobâlna – str. Ismail – str. Gheorghe Țițeica – str. Vălișoara – str. Rozelor – str. Uzinei – str. Andrei Șaguna – str. Iepurelui – str. Ștefan cel Mare – Piața Banatim.

Stațiile vor fi cele existente.

COMPARTIMENT RELAȚII PUBLICE