“Tăcerea ta ne costă”
Cluburile Timișoara, Reșița, Arad și Lupeni ale Asociației Pro Democrația au desfășurat în săptămâna 22-26 noiembrie campania “Tăcerea ta ne costă”. Este vorba de o campanie adresată angajaților instituțiilor publice - funcționari publici, dar nu numai.

Scopul acesteia este de a informa cu privire la formele pe care le poate lua fenomenul de deturnare a resurselor publice înspre zona privată a finanțării campaniilor electorale ale partidelor politice și de a stimula luarea de atitudine față de acestea. Unul dintre aspectele importante pe care le promovează campania este apariția noii legi “privind protecția personalului din autoritățile și instituțiile publice care semnalează încălcări ale legii”. Legea a trecut deja de votul Camerei Deputaților și urmează a fi discutată și adoptată în Senat.

Proiectul “Stop Corupția!”, cel în cadrul căruia se desfășoară campania “Tăcerea ta ne costă!”, beneficiază de colaborarea Inspectoratelor de Poliție ale Județelor Hunedoara și Caraș Severin.
Pliantul este distribuit în instituțiile publice din următoarele localități: Timișoara, Lugoj, Arad, Reșița, Deva, Hunedoara, Petroșani, Aninoasa, Lupeni, Petrila, Uricani, Vulcan. Tirajul pliantului este de 16.000 de exemplare.

Conținutul pliantului și finanțatorii campaniei “Tăcerea ta ne costă” le găsiți la adresa: http://stopcoruptia.apd.ro (găsiți aici si protocoalele cu IPJ Caraș-Severin și Hunedoara și refuzul IPJ Timiș).

Mulțumim finanțatorilor campaniei “Tăcerea ta ne costă!”
Asociația Pro Democrația - Clubul Timișoara a adresat conducătorilor de instituții publice și membrilor forurilor alese din localitățile Timișoara, Lugoj, Arad, Reșița, Deva, Hunedoara, Petroșani, Aninoasa, Lupeni, Petrila, Uricani și Vulcan,  solicitări de finanțare  pentru proiectul “Stop corupția!” - campania “Tăcerea ta ne costă!”.
Coordonator proiect
Cristian Bratu