Primarul tinerilor timișoreni e o primăriță

La 18 iunie 2003, în Sala de Consiliu a Primăriei Timișoara era ales primul primar al tinerilor, secondat de viceprimari și consiliu local. Timp de doi ani, cât a durat mandatul lor, echipa din 2003 și-a făcut treaba, cum a știut și cum a putut.

În data de 10 octombrie 2005, tot în Sala de Consiliu a Primăriei a avut loc alegerea unui nou primar. Al liceenilor timișoreni.

O cheamă Martin Alexandra și este elevă la Colegiul Național Bănățean. Sloganul cu care a câștigat în fața celorlalte patru echipe: „Acta, non verba”! Ea va fi secondată de viceprimărițele Larisa Stan și Ioana Moldovan, și secretar, Alex Medișan.
Acest proiect este desfășurat de Institutul Intercultural Timișoara, Asociația Pro Democrația - Clubul Timișoara și Primăria Municipiului Timișoara și are drept scop reprezentarea tinerilor în comunitate, oferindu-le posibilitatea de a-și exprima opiniile și de a-și promova propriile proiecte. C.L.T. Timișoara s-a format prin alegeri organizate în conformitate cu prevederile unei legi electorale, iar școlile timișorene au reprezentat circumscripțiile electorale. Consiliul este alcătuit din tineri din clasele IX-X, are un mandat de doi ani și urmează a-și defini și exercita atribuțiile în cooperare și cu sprijinul Consiliului Local al Adulților. Tinerilor li se oferă astfel posibilitatea de a cunoaște mecanismele alegerilor democratice, șansa de a-și pune în valoare calități care nu sunt evidențiate în procesul instructiv-educativ în școli și familii, legate de conduita lor civică, de calitatea lor de cetățeni și de membri ai comunității locale din care fac parte.