Demolarea unei construcții ilegale
Deoarece a fost ridicată fără autorizație pe domeniul public, o construcție a fost dărâmată de reprezentanții municipalității.

Reprezentanții Primăriei Timișoara au trecut la data de 1 septembrie la punerea în aplicare a dispoziției de demolare a unei construcții din cărămidă cu suprafața de circa 100 mp, o extindere realizată fără autorizație de construire pe un teren al statului, pentru care nu există contract de concesiune.

A existat o autorizație de construire nr. 1474 din 21.07.2004 pentru executare șarpantă, tencuieli interioare și exterioare, pardoseli interioare.

Verificările au arătat că în anul 2008 s-a construit, fără autorizație, un etaj la construcția care nu respectase nici autorizația de construire din 2004.

S-a dispus, în 3 noiembrie 2008, oprirea lucrărilor și intrarea în legalitate prin obținerea autorizației de construire, iar în caz contrar imobilul să fie adus la starea prevăzută în autorizația de construire.

Au fost făcute noi verificări și s-a constatat că proprietarul nu s-a con­format măsurilor dispuse, fapt pentru care a fost emisă o dispoziție de demolare a construcției care a fost realizată fără autorizație.

Cu atât mai mult a fost îndreptățită dispoziția de demolare cu cât s-a construit ilegal pe domeniul public al statului.

Ultima actualizare: 06.08.2020