Timișoara – Monografie istorică
În septembrie 1943 dr. Nicolae Ilieșiu scotea una dintre cele mai frumoase cărți despre orașul nostru: Timișoara – monografie istorică. În 2003, adică, șaizeci de ani mai târziu, nepotul autorului, Petru Ilieșiu a reeditat o carte care merită citită de orice timișorean. Ediția actuală a monografiei, lansată în Sala de Consiliu a Primăriei Municipiului Timișoara, în prezența primarului Gheorghe Ciuhandu, a profesorului Victor Neumann, a lui Florin Medeleț și a unei numeroase asistențe, cuprinde completări aduse de scriitorul Petru Ilieșiu Cartea este o interesantă radiografie a vieții Timișoarei încă de la începuturile ei. Dacă vreți să aflați câți studenți a avut Facultatea de drept din Timișoara în anul 1845 sau cum s-a realizat sistematizarea orașului în 1742, atunci cartea lui Nicolae Ilieșiu va fi o lectură plăcută și interesantă.

Autorul își propunea în urmă cu 60 de ani să scrie și un volum doi al acestei monografii, nereușind, însă. Așa cum nu a mai reușit să realizeze nici Istoria Banatului. Păcat.