Scurt istoric al apariției Monitorului Timișorean
În decembrie 2003 se împlinește 1 an de la reluarea apariției Monitorului Primăriei Municipiului Timișoara.

Prima apariție sub denumirea de VAROSI KOZLONY – BULETINUL ORAȘULUI TIMIȘOARA – a fost în anul 1889 și a durat până în anul 1917.

După o lungă pauză de șapte ani, în anul 1924, apare din nou sub denumirea de BULETINUL MUNICIPIULUI TIMIȘOARA, editat de Primărie.

În anul 1928 își schimbă denumirea în MONITORUL MUNICIPIULUI TIMIȘOARA apoi în BULETINUL OFICIAL AL MUNICIPIULUI TIMIȘOARA.

În anul 1931 apare din nou sub denumirea de MONITORUL MUNICIPIULUI TIMIȘOARA, este editat de Primărie și apare săptămânal.

Probabil a apărut până în perioada celui de al doilea război mondial și după o perioadă de întrerupere de circa 50 de ani, Primăria orașului ia hotărârea să editeze din nou Monitorul.
Așa în luna decembrie 2002 apare primul număr al ziarului MONITORULUI PRIMĂRIEI MUNICIPIULUI TIMIȘOARA și se reia o tradiție de peste 100 de ani.

Dorim Monitorului Timișorean o viață lungă și LA MULȚI ANI!

Octavian Leșcu