Lansarea emisiunii de mărci poștale aniversare
Primarul Timișoarei, Domnul Gheorghe Ciuhandu, împreună cu Doamna Cristina Popescu, Președinte Director General al SC Romfilatelia SA, au lansat astăzi, în Sala de Consiliu a Primăriei, emisiunea de mărci poștale aniversare „Timișoara – 800 de ani de atestare documentară”.

În prezența invitaților, Doamna Cristina Popescu, Președinte Director General Romfilatelia, l - a rugat pe Domnul Gheorghe Ciuhandu, Primarul Municipiului Timișoara, să acorde un autograf pe panoul filatelic.

Emisiunea aniversară alcătuită din 4 timbre și o coliță dantelată, realizate într-o manieră grafică originală, se află începând de astăzi  în circulație.

Pe timbrele seriei sunt reproduse litografii vechi ale cetății Timișoarei, monumente vechi reprezentative din Timișoara: Catedrala Mitropolitană, Catedrala Romano-Catolică, Castelul Huniade  (reproducere după o litografie din sec.XVII) și Cetatea Timișoarei (reproducere după o pictură din anul 1602).

Colița emisiunii ilustrează harta reconstituită a Cetății Timișoara, realizată în tehnică 3D. Pe manșeta coliței sunt ilustrate steme, sigilii vechi ale Timișoarei, din diferite perioade, alături de stema actuală a orașului.

Logo-ul aniversar al Timișoarei a fost creat pentru Primăria Municipiului Timișoara de către Eduard Jakabházi, lector universitar la Universitatea de Vest din Timișoara Facultatea de Arte Plastice împreună cu Dan Jakabházi de la SC PORTARE SRL. Cei doi frați sunt cei care anul trecut au creat campania de publicitate stradală vizând premierele Timișoarei (prima bibliotecă, primul tramvai tras de cai, primul meci de fotbal).

Biroul Relații Publice.

Foto 1, Foto 2, Foto 3