70 de ani de eroism
5.435 de ostași români alături de trupele aliate au apărat Timișoara în anul 1944. Ei aparțineau Diviziei 9 Cavalerie din Lugoj care aniversează zilele acestea 70 de ani de la înființare. Doar opt din cei peste 5.400 de ostași de atunci mai trăiesc astăzi, trei din Lugoj și cinci din Timișoara.

În prezența lor, Primăria Municipiului Timișoara împreună cu Asociația Militarilor în Retragere și Rezervă „Locotenent Erou Petru Lațcu” Lugoj, organizează în data de 07 aprilie 2012 ora 11.00, la Cimitirul Eroilor din Timișoara, o serie de manifestări aniversare și comemorative.

Vor avea loc depuneri de coroane de flori la monumentele ostașilor români, sârbi și sovietici căzuți în luptele date în 1944 pentru apărarea orașului Timișoara, precum și la mormintele Col. Ion Enescu, Lt. Ovidiu Balea și Mr. Ioan Mureșan. De asemenea, va avea loc un spectacol - ceremonial militar și slujbe religioase de comemorare a acestor eroi.

Divizia 9 Cavalerie din Lugoj a fost înființată prin Ordin Regal la 15 martie 1942.

Biroul Relații Publice