Timișoara în imagini și cuvinte

Lansarea albumului de promovare a orașului nostru, "Welcome to Timisoara" s-a suprapus cu o fericită ocazie: a zecea aniversare a revistei "Timisoara, what, when, where".

Peste 160 de pagini de informații, în limba engleză despre orașul nostru - așa se poate rezuma cea mai recentă realizare a Crystal Publishing Group în colaborare cu Primăria Municipiului Timișoara. Albumul a fost lansat la Infocentrul Turistic din Timișoara, strada Alba Iulia nr. 2, unde se și găsește, pentru toți cei interesați și este prima ediție a anuarului Welcome to Timisoara.

Excepțional ilustrată, cartea oferă date și informații atât utile cât și de divertisment celor care vizitează Timișoara sau vin aici pentru afaceri. De asemenea, albumul reprezintă și un potrivit suvenir pentru călătoriile în afara țării.

Cei care vor avea în mână acest album vor afla date generale despre România, adrese și numere de telefon utile, ale ambasadelor, consulatelor, modalități de petrecere a timpului liber, pe toate gusturile, atât în Timișoara cât și în zonele învecinate, istoria orașului nostru, lăcașuri de cult, dar și informații utile de genul: de unde se poate închiria o mașină, unde se poate rezerva un bilet de avion sau de tren, adrese și numere de telefon ale cluburilor de sport, restaurantelor, locuri unde se pot face cumpărături etc.

O secțiune importantă a albumului se referă la viața culturală a Timișoarei, atât instituțiile de tradiție din orașul nostru, cât și festivalurile periodice fiind detaliat descrise. Bineînțeles, că nici viața de noapte a Timișoarei nu a fost uitată.

Nici cei care vin în Timișoara să facă afaceri nu au fost uitați: în paginile albumului pot găsi atât informații de natură economică, bancară, facilități oferite investitorilor, dar și proiecte importante derulate de municipalitate.

Din sumar

• Informații generale despre România;
  • Harta turistică a orașului;
  • Istoria Timișoarei;
  • Descrierea structurii Primăriei Timișoara;
  • Atracții turistice ale Banatului;
  • Muzee;
  • Mijloace de transport;
  • Cluburi de sănătate și cluburi sportive;
  • Unde se pot face cumpărături în Timișoara?
  • Restaurante;
  • Timișoara oraș cultural – centre culturale, opera, teatre, filarmonica, cinematografe, festivaluri, parcuri;
  • Timișoara noaptea – discoteci, cluburi, cafenele, cazinouri;
  • Agenții imobiliare;
  • Piața bancară;
  • Cum să faci afaceri în Timișoara;
  • Locuri turistice de vizitat: Delta Dunării, regiuni din România.