Diplome pentru sportivii de altă dată

Recent primarul Gheorghe Ciuhandu a făcut o vizită în orașul înfrățit Karlsruhe, ocazie cu care a înmânat 60 de diplome de onoare unor sportivi, antrenori și arbitri, originari din Timișoara.

Este vorba despre sportivi de vârf care au jucat în liga grupei A la Timișoara, dar și aceia care au dobândit performanțe la nivel național ca sportivi individuali (inclusiv la categoria juniori), cât și antrenorii și arbitrii din liga A și care acum locuiesc în Germania. Numele celor premiați sunt:

Handbal: Hans Moser, Roland Gunesch, Hansi Schmidt, Kitza Victor, Christean Dieter, Werner Schon, Sauer Edwin, Neusats I., Havranek Edmund, Demian Franz, Fliegl Robert, Bucur Iorgovan Brighita, Metzenrath Christine Petrovicz, Roswitha Fuchs, Dieter Fuchs, Zimmermann N., Stock Werner, Volker Alex.

Fotbal: Nadu Dumitru, Plavitu Doru, Boros Julius, Becker Peter, Scwell Rainer, Vorwirt Artur, Mitschang Mathias, Pascu Cornel, Olusuteanu Alin, Stefanovici Dumitru, Berwanger Daniel, Florescu Cristian, Floares Teodor.

Rugby: Neisz Francisc, Portscheller E., Onciul Aurel.

Baschet: Weissenburger Hildegard, Herbert Schmidt, Roland Schmidt, Friedrich Prinz, Minius Anton, Gunter Dioszeghy.

Atletism: Havranek Edmund G., Alexander Ternovits Buju, Resch Boncea Friedrich, Stein Jacob, Jaszbereny Andreas.

Box: Paul Menczel.

Înot: Marta Schmidt.

Tenis de masă: Ella Zeller Con-stantinescu (campion mondial).

Tir: Emil Knobl.

Canotaj: Franz Kapler, Valeri Peter, Dan Taran, Covaci W., Ludwig Foldvari Kastner, Vera (Jakabfi) Dreichlinger, Schmidthauer Victor, Stefan Lavrentzki.

Gimnastică: Elena Dobrovolski, Korosy Roland, Lazăr Bratan, Corneliu Janner (Serdineantu).

Aerobic: Janner Dagmar, Nadu Christianne, Nadu Kristina.

Volei: Rehekampff Georg, Tirk Helmuth.

Polo: Botscheller Martin.

Cercetări științifice sport: dr. prof. Bucur Constantin.

Ultima actualizare: 21.08.2019