Eveniment timișorean la Budapesta

În perioada 18 octombrie - 3 noiembrie 2006, la Institutul Cultural Central European din Budapesta (strada Rakoczi nr. 15) are loc un eveniment cultural organizat de Primăria Timișoara, cu sprijinul Ambasadei României și a Institutului Cultural Român din Budapesta.

Evenimentul cuprinde o expoziție de pictură și sculptură a cincisprezece artiști timișoreni și o expoziție a Muzeului Banatul, iar în ziua vernisajului, din 18 octombrie a avut loc și un recital de jazz susținut de Cristina Pădurariu și Ionuț Dorobanțu. De altfel, ziua vernisajului a arătat, prin numărul mare de participanți, că evenimentul timișorean s-a bucurat de un real succes în rândul iubitorilor de frumos din capitala Ungariei.
Evenimentul se dorește a fi un omagiu adus de Timișoara pentru comemorarea a 50 de ani de la Revoluția maghiară anticomunistă care a avut ecouri și în orașul nostru. Manifestările comemorative din Ungaria au avut loc în perioada 21-22 octombrie, ocazie cu care o delegație oficială de la București a vizitat Ungaria, expoziția Timișoarei fiind inclusă în programul vizitei oficiale.

La vernisaj au luat cuvântul primarul Gheorghe Ciuhandu, Excelența Sa Ireny Comaroschi, ambasadorul României la Budapesta, Katalin Bogyay, secretar de stat la Ministerul Educației și Culturii din Ungaria, Ioan Szekernyes, președintele Uniunii Artiștilor Plastici din Timișoara și Peter Modos, directorul Institutului Cultural Central European, care a găzduit evenimentul. Au participat consilierii locali: Adriana Blaj, Lelica Crișan, Smaranda Popa-Radovan, Rodica Vlad, Vasi Călin și Sorin Karagena.

Acesta este al doilea eveniment de prezentare al Timișoarei, după cel organizat în noiembrie 2005, la Parlamentul Europei din Bruxelles. Așa-dar, dacă aveți drum în capitala Ungariei, pe Rakoczi ut, la numărul 15, un banner afișat deasupra intrării în Institutul Cultural Central Eu-ropean vă va invita la: "Temesvar - Europa kapuja" ("Timișoara - Deschideri Europene")!

Cine expune?

• Dana Acea - pictură,
  • Călin Beloescu- pictură,
  • Sorin Nicodim - pictură,
  • Andrei Medinski - pictură,
  • Nora Blaj Demetrescu - pictură,
  • Leon Vreme - pictură,
  • Romul Nuțiu - pictură,
  • Viorel Cosor - pictură,
  • Peter Jecza - sculptură,
  • Linda Menczel - sculptură,
  • Cosmin Moldovan - sculptură,
  • Nada Stojici - sculptură,
  • Dumitru Șerban - sculptură,
  • Tasi Jozsef - pictură,
  • Luigi Varga – sculptură.

Curatorul expoziției este Sorina Jecza.

De asemenea, în cadrul evenimentului a fost prezentă și o expoziție documentară de fotografie, despre Timișoara, expoziție aparținând Muzeului Banatul.