O nouă carte dedicată Timișoarei
Plecând de la constatarea că planurile municipiului Timișoara sunt prea puțin cunoscute de publicul larg, autorul, adică Octavian Leșcu s-a hotărât să mai scrie o carte dedicată timișorenilor.
Cartea, Planurile municipiului Timișoara și denumirea străzilor în decursul anilor 1716 – 2000, cuprinde 16 planuri ale orașului, începând cu 1716 și până în 2000, scurte descrieri ale cartierelor vechi din Timișoara și a denumirilor de străzi, bineînțeles, multe ilustrate cu Timișoara de odinioară, un rezumat exhaustiv al cărții în limba germană și nu în ultimul rând curiozități istorice timișorene, culese de autor în timpul lucrărilor de documentare la carte.

Coperta a patra reproduce un citat din Francisc Griselini: „Mercy avea de gând a face din Timișoara unul din cele mai frumoase și elegante orașe ale monarhiei.” Răsfoind cartea lui Octavian Leșcu ne convingem că, guvernatorul Timișoarei chiar a reușit!
Lectură plăcută!