Reparație morală pentru un luptător

A fost decernată post-mortem distincția de Cetățean de Onoare unui membru al grupului de rezistență anti-comunistă.

Primarul Gheorghe Ciuhandu a înmânat diploma și titlul de cetățean de onoare al Timișoarei urmașului lui Nicolae Doran, dl Iosif Brânzei. Titlul a fost decernat post-mortem, lui Nicolae Doran, pentru sacrificiul ca luptător în rezistența anti-comunistă din Ba­nat. "Considerăm acordarea post - mortem a titlului de Cetățean de Onoare al municipiului Timișoara lui Nicolae Doran și alăturarea numelui său celorlalți luptători din Rezistența anticomunistă din Banat desemnați cu acest titlu, ca un act de justiție morală și de reparație istorică”, a declarat Gheorghe Ciuhandu, primarul Municipiului Timișoara.  Nicolae Doran s-a născut în 22 aprilie 1922 în Ciclova Română, județul Caraș Severin. În anul 1951 este condamnat de Tribunalul Militar Timișoara “la moarte prin împușcare și con­fiscarea averii pentru crimă de unel­tire contra ordinii sociale”. Du­pă cum reiese din rechizitoriu, fostul comisar de poliție Nicolae Do­ran a fost acuzat de delictul de în­lesnire a trecerii frauduloase a fron­tierei a unor grupuri de in­fractori politici, informarea șefilor par­tidelor politice ce urmau a fi ares­tați, eliberarea de acte de iden­ti­tate pe alte nume, pentru cei ce erau urmăriți În final, când a fost nevoit să ia drumul codrilor îm­preună cu un grup de urmăriți, a lup­tat 3 ani în confruntări directe cu organele represiune comuniste. Con­form certificatului de deces, Ni­colae Doran a fost executat prin împușcare la Poligonul de tra­gere Pădurea Verde Timișoara în data de 7 mai 1952. Ultima par­te a vieții, între 13 ianuarie 1951 și 7 mai 1952 când a fost exe­cutat, a trăit în Penitenciarul din Timișoara. În conformitate cu HCL 370/9.03.2000 a fost con­ferit post-mortem titlul de Ce­tă­țean de Onoare al Municipiului Timișoara luptătorilor din rezistența an­tico­munistă din Banat. Din acest grup fă­cea parte si Nicolae Doran, dar ac­tele care dovedesc acest lucru au intrat în posesia urmașului său, dom­­nul Iosif Brânzei doar în anul 2007.